Ciężkie przypadki logopedyczne

Nagminniej da się zwrócić uwagę, że niestety sporo ludzi powinno leczyć się u logopedy. Temat rozchodzi się również o małe dzieci, oraz osoby starsze.

Zawód logopedy

Logopeda przede wszystkim specjalizuje się w różnego rodzaju zakłóceniach artykulacji. Zaburzenia takie potrafią się zdradzać na przykład przez błędną artykulację osobnych głosek czy też spóźniony progres mowy. Wszystko zależne jest tutaj od konkretnego pacjenta. Dlatego też, dobrym wyjściem powinna stanowić ocena rozpoznawcza.

Diagnoza początkowa w terapii

Logopeda dziecięcy, jak również ten współpracujący z ludźmi pełnoletnimi robi rozmowę początkową – w przypadku małych Pacjentów rozmowa jest prowadzona z ich rodzicami. Podczas wywiadu logopeda pragnie się dowiedzieć od jakiego momentu występuje zakłócenie oraz jakie do tej chwili były podejmowane zabiegi, albo przebieg całego obecnego życia dziecka. Często opiekunowie dziwią się, iż wywiad jest aż tak dokładny, dlatego że dotyczy on w dużym stopniu okresu niemowlęctwa Pacjenta. Logopeda chce mieć wiedzę odnośnie kwestii czy już przedtem w danym terminie następowały u Pacjenta jakieś zakłócenia a także jakim trybem było ono karmione – piersią lub butelką, jeżeli butelką to jakiego rodzaju.


Nadzwyczajne przypadki

Do szczególnie trudnych przypadków zalicza się wszystkie tego typu zgrupowane z niepełnosprawnościami towarzyszącymi. Może wobec tego to być autyzm, afazja, ułomność umysłowa, w jakimś stopniu. Toteż, o ile chodzi o autyzm to istnieje to przypadek faktycznie cięzki. Całość zależy od tego w który rodzaj dziecko egzystuje. Czy jest to autyzm wysoko-funkcjonalny czy też nisko-funkcjonalny. Na tych właśnie wiadomościach będzie kierował się logopeda autyzm. W związku z tym powinno się zwrócić uwagę, że czasem konieczne są alternatywne źródła komunikacji, dlatego że człowiek z autyzmem tego typu formy komunikacji potrzebuje. Nie zawsze sposób mówienia powinno spełniać swoją rolę. Niekiedy nie ma po prostu możliwości, żeby dane dziecko okiełznało komunikacyjną rolę mowy. W tym wypadku stale pozostają alternatywne metody komunikacji, jakie także nader prawidłowo się sprawdzają.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: logopeda.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *